David Popovici, gest incredibil pe podium la Jocurile Olimpice! Campionul roman a uimit intreaga planeta

David Popovici la Jocurile Olimpice de la Paris 2024

David Popovici si-a demonstrat inca o data talentul exceptional, consolidandu-si pozitia ca unul dintre cei mai importanti inotatori la nivel global, prin performanta sa de la proba de 100 de metri liber.

La Jocurile Olimpice de la Paris, David Popovici a avut o evolutie impresionanta in cursa de 100 de metri liber. Supranumit „Rechinul”, sportivul roman a cucerit medalia de bronz, fiind la o secunda de medalia de argint. „Rechinul” a incheiat proba de 100 de metri liber pe locul trei, cu un timp de 47,49 secunde. A fost extrem de aproape de argint, fiind devansat cu doar o sutime de secunda de Kyle Chalmers, care a inregistrat un timp de 47,48 secunde.

Locul intai a fost ocupat de Pan Zhanle din China, care a stabilit un nou record mondial cu timpul sau de 46,40 secunde. Pe locul patru s-a clasat Nandor Nemeth, cu un timp de 47,50 secunde, fiind la doar o sutime de medalia de bronz si la doua sutimi de argint.

David Popovici – gest uimitor pe podiumul olimpic de la Paris

David Popovici a continuat sa impresioneze la Jocurile Olimpice de la Paris, subliniind inca o data ca este unul dintre cei mai buni inotatori din lume. In timpul ceremoniei de premiere, sportivul roman de la CS Dinamo a dat dovada de un spirit sportiv admirabil, aplaudandu-si colegii de pe primele doua trepte ale podiumului.
Dupa ce a fost decorat cu medalia sa, David Popovici a realizat un „selfie” impreuna cu Pan Zhanle si Kyle Chalmers, demonstrand ca inotul este mai mult decat o simpla competitie si ca stie sa accepte rezultatele cu eleganta. „Felicitari chinezul pentru noul record mondial! Sunt sigur ca ne vom reintalni in viitor!”, a declarat Popovici.

David Popovici a fost singurul sportiv din echipa „Team Romania” care a castigat medalii la Jocurile Olimpice de la Paris. A obtinut aurul in proba de 200 de metri liber si bronzul in proba de 100 de metri liber. Reprezentantul clubului CS Dinamo a trecut „stafeta” catre echipa de canotaj, unde Simona Radescu si Ancuta Bodnar, care au castigat aurul la Tokyo, sunt acum favorite in proba de dublu vasle feminin.

Medalia de bronz a lui David Popovici a adus Romaniei locul 19 in clasamentul pe medalii de la Paris. Se asteapta ca echipa de canotaj sa continue seria de succese in zilele urmatoare.